SMS w Łodzi

W 2007 roku w Łodzi powstała Szkoła Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierz Górskiego specjalizująca się w piłce nożnej oraz siatkówce plażowej. Celem utworzenia placówki miało być szkolenie młodych adeptów, aby o polskiej plażówce wkrótce usłyszał świat. Siatkarek i siatkarzy wciąż przybywa, a wraz z nimi sukcesy na arenach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Ośrodek przy ul. Milionowej to również miejsce treningowe dla par seniorskich.

Od września 2009 roku w łódzkim SMS powstało Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Polskiego Związku Piłki Siatkowej, w którym na co dzień uczą się młodzi siatkarze. Oprócz warunków do treningu, związek dba także o edukację zawodników. Klasy nie liczą więcej, niż kilkanaście osób, co znacznie podwyższa poziom nauczania. Z kolei jeśli ktoś ma problemy z opanowaniem materiału z powodu wyjazdów, czy natłoku treningów, PZPS opłaca uczniom dodatkowe konsultacje. Również nauczyciele idą na rękę trenerom i samym siatkarzom. Gdy dotrze do nich informacja o obozie, czy turnieju, starają się rozłożyć materiał edukacyjny na odpowiednie części.

Do dyspozycji najlepszych plażowiczów w Polsce są cztery boiska odkryte. W planach szkoła ma również rozbudowę obiektu i powiększenie o kolejne kilka placów gry.

Odkryte boiska przy SMS w Łodzi (fot. smsbeachvolley.pl)

Chwili wytchnienia siatkarze nie mają także zimą. Przy niskich temperaturach trenują pod wielkim balonem okalającym piaskowe boiska. Polski Związek Piłki Siatkowej stara się bowiem stworzyć zawodnikom warunki podobne do treningów na powietrzu, jednak wiadomo, że nic nie zastąpi zajęć na gorącej Teneryfie, Kalifornii, czy Rio de Janeiro.

Boiska pod balonem (fot. smsbeachvolley.pl)

Oprócz zajęć teoretycznych i treningów siatkówki plażowej, zawodniczki i zawodnicy mają zagwarantowane zajęcia aerobiku, akrobatyki. Dodatkowo, do ich dyspozycji oddano basen, saunę i siłownię. Warto dodać, że każdy trening siłowy odbywa się pod czujnym okiem specjalisty. Szkoła zatrudnia również Piotra Wantkiewicza, profesjonalnego fizjoterapeutę.

Siłownia i basen SMS (fot. smsbeachvolley.pl)

Łódzki SMS może poszczycić się kilkoma utytułowanymi absolwentami. Wystarczy wspomnieć, że szkołę ukończyli Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz (zdobywcy „złotej korony”, czyli pięciu złotych medali najważniejszych międzynarodowych imprez młodzieżowych). Do placówki uczęszczali również Karolina Sowała, Katarzyna Urban, Monika Brzostek, Joanna Wiatr, Kinga Kołosińska, czy Damian Wojtasik i Marek Leźnicki. Nie ma co ukrywać, że to sama „śmietanka” polskiej plażówki. Wśród absolwentów jest również wielu młodych, perspektywicznych siatkarzy, na których sukcesy przyjdzie jeszcze czas.

Udostępnij